Tό ραντεβού στόν αέρα
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Η ωρα !!

clock-desktop.com
Ελάτε να κουβεντιάσουμε

[ Copy this | Start New | Full Size ]
Πρόσφατα Θέματα
ΕΟΡΤΟΛΌΓΙΟ
Ανέκδοτα
Ανέκδοτα από το Asteiakia.gr
Πρόβλεψη ημέρας για διάφορες περιοχές
πρόγνωση καιρού από το weather.gr
Ροή είδήσεων
Αναλυτικά ζώδια
Τί παίζει τώραστήν ΤV.

 

Τίτλοι εφημερίδων
Φαρμακεία

Πρωινές ειδήσεις: Μαζοχισμός ή ενημέρωση???

Πήγαινε κάτω

Πρωινές ειδήσεις: Μαζοχισμός ή ενημέρωση??? Empty Πρωινές ειδήσεις: Μαζοχισμός ή ενημέρωση???

Δημοσίευση  Aννα 20.06.11 15:24

Παλιότερα παρακολουθούσα το κεντρικό δελτίο ειδήσεων ανελλιπώς, αλλά πλέον προτιμώ να ενημερώνομαι πιο ουσιαστικά για τα κυριότερα θέματα π.χ. από το Αλ τσαντίρι ή/και το Ράδιο Αρβύλα.

Πάντως και τότε και τώρα αυτό που προσπαθώ να αποφύγω είναι η πρωινή ενημέρωση. Και αναρωτιέμαι πολλές φορές αν αυτοί που την παρακολουθούν το κάνους συνειδητά ή μηχανικά και αν έχουν κάνει την αυτοκριτική τους για αυτήν τους την συνήθεια.
Όπως λένε και για το πρωινό γεύμα, ότι είναι το σημαντικότερο της ημέρας, ή ότι οι πρώτοι μήνες/χρόνια της ζωής μας καθορίζουν τον χαρακτήρα μας, έτσι κατά την γνώμη μου και ο τρόπος που ξεκινάμε την ημέρα μας (δηλαδή τα πρώτα ερεθίσματα που δεχόμαστε όταν ξυπνάμε) καθορίζουν την σε ένα βαθμό την διάθεση μας για την υπόλοιπη ημέρα.
Είναι, νομίζω, σαν αυτό που λέμε... η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται!
Περιμένει κανείς με αγωνία/ελπίδα ότι ανοίγοντας το πρωί την τηλεόραση θα ακούσει ότι... λύθηκαν τα προβλήματα μας και σωθήκαμε (;) ή ότι θα έχει λυθεί έστω ένα πρόβλημα; Δεν νομίζω. Απλά εκτός από τα κλασικά για "ψαλίδισμα μισθών και συντάξεων", τα "νέα χαράτσια" και την "αύξηση του χρέους" θα ακούσουμε παράλληλα και κάτι πιο επίκαιρο αλλά κατά βάση και πάλι δυσάρεστο.
Το χειρότερο πάντως σημείο για εμένα είναι οι τίτλοι των εφημερίδων οι οποίοι καθώς εναλλάσσονται μου μοιάζουν με ένα βίαιο ψυχολογικό μαστίγωμα.
Γενικότερα, λοιπόν, βλέπω τις πρωινές ειδήσεις σαν μια ισχυρή δόση μιζέριας, και δεν βρίσκω κάποιο λόγο για να μπεις στην διαδικασία να την λάβεις και να ξεκινήσεις έτσι την ημέρα σου. Δεν είναι προτιμότερο, αντί για αυτό, να ακούσεις λίγη μουσική της αρεσκείας σου?????netrino.gr
Aννα
Aννα
Αdmin
Αdmin

Αριθμός μηνυμάτων : 4835
Ημερομηνία εγγραφής : 02/01/2010
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα

https://randevou-ston-aera5.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης